E-shop

Ošetřování obuvi

Boty potřebují Vaši lásku. Pečujte o ně. Stanou se Vaším dlouhodobým partnerem.

Obuv musí čelit různým nepříznivým vlivům prostředí (voda, kamení, sůl, neustálé ohýbání apod.). Působením těchto činitelů dochází k poškozování obuvi a snižování její životnosti. Kvalitní péčí o obuv můžete tento proces zpomalit a životnost obuvi výrazně prodloužit. U turistické obuvi je prvořadá impregnace svršku. Zabraňuje promáčení povrchového materiálu. Přípravky na bázi včelího vosku kůži vyživují, udržují ji přirozeně pružnou a zabraňují jejímu popraskání. V neposlední řadě také chrání kovové součásti (očka, háčky) před korozí.

Všeobecné pokyny

Znečištěnou obuv nejprve umyjte. Použijte vlažnou vodu a jemný kartáček. Případně použijte vhodný čistící přípravek, kterým můžete vyčistit i podšívku s Gore-Texovou membránou v botě a tím zase zlepšit její funkci. Při sušení vyjměte vložky a boty vycpěte novinovým papírem nebo použijte napínáky. Nechte je zvolna vyschnout na dobře větraném místě při teplotě do 25°C. Nikdy obuv nesušte u otevřeného ohně ani silného tepelného zdroje. Může dojít ke zborcení svršku. Přesušená kůže je také snadno náchylná k poškození. Nezapomínejte se starat o obuv i během dlouhodobých túr. Obuv vyrobená z kombinace kůže/tkanina vyžaduje po každém použití ošetření přípravkem Meindl Wet Proof nebo doporučujeme ošetřující prostředek typu Meindl Conditioner & Proofer, kde je zajištěna i výživa kůže. Kovové součásti občas lehce potřete vazelínou nebo přípravkem Meindl Sport Wax. Obuv s celokoženým svrškem doporučujeme ošetřovat přípravkem Meindl Sport Wax. Obuv ošetřujeme při pokojové teplotě. Přípravek nanášejte nejlépe houbičkou, hadříkem či prsty na povrch boty. Nechte působit a přebytečný krém setřete. Obuv vyleštěte měkkým kartáčem. Pozor! Přípravky na bázi vosku způsobují ztmavnutí a vyhlazení původního povrchu. S tímto jevem je třeba počítat zejména u semišové a nubukové kůže. Ošetření voskem je nejúčinnější a nejtrvanlivější. Ošetřující prostředek Meindl Sil-Proof je určen výhradně pro modely Perfekt a Super Perfekt.

Nepoužívejte pro impregnaci přípravky vyrobené na bázi olejů. Způsobují rozleptání pryžových podešví. Stejně nebezpečné jsou různé kyseliny, ropné produkty a minerální oleje. Chraňte pečlivě obuv před těmito agresivními látkami.

Pár rad a doporučení při výběru bot

Jak si vybrat správnou obuv do přírody? Při výběru bot si musíme odpovědět na několik otázek:

  • Kde se budu v obuvi nejvíce pohybovat?
  • Potřebuji obuv pro celoroční používání nebo jen pro zimní či letní období?
  • Jakou obuv preferuji celokoženou či kombinaci textil s kůží?
  • S Gore-texovou membránou nebo bez membrány?
  • Budu podnikat lehčí túry nebo vícedenní treky s těžkým batohem?

V současné době se jako nejoptimálnější jeví kombinace kožené boty s Gore-texovou membránou, kde se setkávají asi nejoptimálnějí vlastnosti trekkingových bot a to je: možnost celoročního použití, nepromokavost, přijatelná váha, prodyšnost, mechanická odolnost, jednoduché udržování.

Pro letní období je dobrá kombinace textil s kůží a s Gore-texovou membránou. Tato obuv je výrazně lehčí (díky textilní části) i prodyšnější, ale větší množství švů snižuje jejich mechanickou odolnost a tak jsou použitelné pro klasickou turistiku po značených cestách.

Celokožená obuv bez membrány je použitelná v chladnějším podnebí, zejména pak je vhodná do zimního období. Většinou má méně švů (je více odolná), lépe se impregnuje a ošetřuje na zimní podmínky. Mají však své nevýhody – těmi jsou nižší prodyšnost (absence textilie a funkční membrány) a v neposlední řadě vyšší hmotnost. Tyto boty jsou vhodné pro klasické horaly.

Nelze říci univerzálně, který typ obuvi je vhodnější, ale každá skupina obuvi má své příznivce a své uplatnění. Pár rad k výběru vhodné velikosti. Pokud si nejsme jisti s velikostí, vyndáme z vybrané obuvi vložku, postavíme se na ní. Měli bychom mít rezervu 5mm před špičkou a 5mm za patou. Tento test zkoušíme pří zatíženém chodidle. Další možnost nabízí posunutí chodidla těsně na stěnu boty ve špičce – za patou by tím měla vzniknout mezera na prst (zhruba 1cm při nezavázané botě).

Šněrování musí být důsledné, nikoliv však na krev, ale musíme cítit, že se obuv stala součástí naší nohy. Šněrujeme na všechny háčky, zejména stahujeme i tzv. „digafixové“(pohyblivé háčky), které fixují nohu od paty přes nárt . Boty nešněrujeme v předklonu, ale naopak v mírném záklonu (netlačíme do jazyku), aby došlo k utažení obuvi v nártu i kolem kotníku.

2019/11/osetrovani-page2.jpg

Škála náročnosti terénu začíná na
A – lehká vycházková obuv
a končí na písmenu
D – horolezecká obuv.
Více o kategoriích naleznete v odkazu

Kategorie bot

V každé slušné outdoorové prodejně, dnes již najdete „šikminu, schůdky, apod.“, pro otestování bot při chůzi do kopce i z kopce. Při chůzi do kopce je třeba cítit , že pata je dobře usazená v patním háku a nepohybuje se v botě a při sestupu naopak, že nás nikde nic netlačí ve špičce, protože hlavní tlak by měl být na nárt.

Obuv sama o sobě samozřejmě nestačí k tomu, aby byl zákazník spokojen. Stejně důležité jako výběr obuvi je volba správného typu ponožek. Nejlepší jsou tedy ponožky trekkingové (termo či sportovní), které jsou složeny z různých druhů vláken syntetických i přírodních a volíme je dle potřeby pro zimu, pro léto nebo tzv. celoroční. Všechny jsou vybaveny zesílenou částí ve špičce, pod chodidlem a na patě, mají plochý šev, tedy nezpůsobují otlaky v oblasti prstů. Nárt je záměrně zeslaben, aby se posílilo odvětrávání potu vzhůru tzv.komínovým efektem, předání vlhkosti do dalších vrstev boty (podšívka, membrána Gore-tex,…) Ponožky jsou tkané tak, aby se nekroutily, neshrnovaly a dobře seděly na noze.

Koupíme-li si boty cca za 5000, do nich pak používáme levné nekvalitně vyrobené ponožky za 30–50 korun, protože je nám líto vyhazovat peníze za kvalitní trekkingové či sportovní ponožky, tak nejenom že degradujeme kvalitní obuv na obyčejnou botu či holinku, ale hlavně si můžeme způsobit trvalé poškození vnitřku bot – vydření polstrování či membrány a také zvýšenou tvorbu puchýřů. Navíc kvalitní ponožky při správném používání a praní vydrží 5–7 let.

Další možností jak můžeme svou botu vylepšit jsou speciální vložky, které odlehčí zátěž na paty nebo na celá chodidla. Jiným typem jsou vložky s antibakteriální úpravou, které jsou vhodné zvlášť pro letní období.

No a závěrem pár slov k ošetřování. Zlatým pravidlem je první ošetření – ihned po zakoupení. Dle druhu obuvi (necháme si poradit) vybereme vhodný přípravek, který nanášíme při pokojové teplotě na novou, nepoužitou obuv. Tím zajistíme maximální voděodolnost a prodyšnost. Póry se nezacpou prachem (při první túře), ale funkčním přípravkem, který udrží funkčnost a zajistí dlouhou životnost. Mýtus , že kožená bota s Gore-texovou membránou se nemusí ošetřovat je nesmysl. Kůže se ošetřuje vždy a to nejen proti vlhkosti, ale hlavně proti projevům stárnutí (tvrdnutí, praskání) vhodným Conditionerem, protože jen vláčná a dobře vyživená kůže má vyšší odolnost a hlavně životnost.

osetrovani-page3osetrovani-page4